Květen 2009

den 248...31.5..návštěvní neděle

31. května 2009 v 21:53 | Marcela |  projekt 365
Na dnešní volný den jme měli domluveno grilování.
Bohužel počasí i okolnosti tomu chtěly jinak.Slávek už druhý den pomáhá mýmu bráškovi se střechou a teploměr ukazuje pouhých 13 °C.
Návštěva nakonec přijela,ale klobásky jsem udělala v troubě na grilu a snědli jsme je v teple obýváku.
Přivezli výbornou buchtu -plný plech .Odváželi si ho již pochopitelně prázdný.
A tak jsme zase počet dětí po víkendu zredukovali z 5 kusů na základní 3 členný tým.
Fotka je z hřiště,kdy se Kryštůfkovi ze všeho nejvíce líbilo vozit kočárek.Převážel v něm písek.Že by zlepšovák?
Kaččini rodiče sebou přivezli na návštěvu i kocourka.Byl z toho našeho kluka tak vyděšený,že bude spát únavou zítra celý den.
Tady krásně smutně kouká...

den 247...30.5..mokrý dětský den

30. května 2009 v 18:35 | Marcela |  projekt 365
Naše vesnička středisková má i své výhody.A to takové,že přece jen se tu lidé shlukují více než ve velkých městech.
Jako každoročně i letos škola spolu se Sokolem a hasiči připravili pro děti v prostoru zvaném Pastouška pro děti soutěže.Sraz byl naplánován na třetí.Za deset minut tři začalo pršet.Schovaní jsme vyčkávali jestli náhodou nepřestane,děti i v dešti nadšeně pobíhali mezi stromy.
Bohužel nafukovací klouzačka jim za chvíli nejezdila.
A tak rychle proběhli a odsoutěžili si házení míčků,kroužků,přenášení vody lopatkou,chození na chůdách,namotávání bonbonů na klacík.Za každou disciplínu dostali lístečky,které potom mohli proměňovat za sladké odměny.
Kryštůfek se styděl a tak jsme jen mokli a pozorovali děti při soutěžích.
Protože loni jsem ještě nebyla ujetá blogerka,vkládám fotky pro srovnání atmosféry.
A toto je pěna kterou nadšení hasiči nastříkají dětem do prostoru tenisového hřiště a ještě více nadšené rodiče je pozorují při řádění.
Letos byla pěna z pochopitelných důvodů vynechána.

Tento víkend je i ve znamení návštěv.Za Míšou přijela Kája a za Niky Káťa.Než jsem se vrátila z dětskýho dne,v chodbě přibyly dvoje boty zaručeně chlapecké.Takže jich je v pokojíčku šest---poberťáků.A já si připadám jak v té písničce od Davida..
My máme príma rodiče,
.....

Tak si pustíme s Kryštůfkem Madagaskar,udělám jim nějakou "véču" a nechám je si užívat tu bezstarostnost,však ono je to léty taky přejde.

den 246...28.5..výletníci

29. května 2009 v 11:39 | Marcela |  projekt 365
Máme problémy s televizí..stále.,s připojením..nově..,nevkládají se mi sem fotky.to mi tak ještě chybělo..na problémech se pracuje:)(říká IT a Zázvorka) Jen my živí jsme zcela v pořádku. Ve čtvrtek jsme s Nikol jely na školní výlet.Jeho téma-II.světová válka. Autobus byl předem domluvený.Nikol smířená s mechaničákem. První zastávka byla v Lidicích. Schody kam se podíváš,kde byly cestičky,tak sice krásně vypadaly,ale byly značně hrbolaté. Prošly jsme se v areálu,obdivovaly krásné sousoší z bronzu -Lidické děti.
V budově památníku byly vystavené fotky,z reproduktorů zněly předčítané dopisy dětí.V další místnosti běžel v televizi dokument s přeživšími pamětníky.Zkrátka hrůza a smutek ze všech stran.(Mají bezbariérové WC)
Další zastávka byla Malá pevnost Terezín.
Sice nebylo nic moc počasí,ale možná lepší než vedro. V Terezíně jsme dostali skvělého průvodce.Celou skupinu čítající 45 dětí dokázal zaujmout svým vyprávěním.Vždy počkal,vysvětlil. S Nikol jsem vjela do každé cely,sprchy...Sice mi večer bolely ruce,nohy , jí hlava z neustálého drncání.Projely jsme dokonce i podzemní tajnou chodbu dlouhou 500m...bylo mi tam mírně zle. Pokud se o těchto smutných pietních místech dá s úctou říci,že se mi tam líbilo.Tak se mi tam líbilo. Návštěva mi dala určitě mnohem více než-li ,když jsem byla základní školou povinná. Paní učitelky i děti byly skvělé.Překvapilo mi ,jak se uměli 15- letí vhodně-pietně chovat.V autobuse mi p.uč. objasnila,že byl udělám výběr,...tak to jo.

den 245...27.5..důchodkyně

27. května 2009 v 22:37 | Marcela |  projekt 365
Tak jsem celá chytrá,proškolená od Lenky vyrazila na "sociální zabezpečení".Nejprve si s mou žádostí řadová úřednice nevěděla moc rady,nakonec se odkudsi ze zákulisí vynořila zkušenější kolekyně,která mi tento problém ozřejmila následovně. Pro děti,které studují na střední škole a není jim ještě 18 let se může zažádat o důchod.Říká se tomu invalidita z mládí.Tento návrh se podstoupí komisi a ta rozhodne.Proto Bára měla od 16 let.Niky tuto podmínku SŠ splní až v září a to jí bude sladkých 17 let. Dnešní fotky jsou pokusy o umělecké foto...podotýkám,fotím vždy jen jednou rukou.Manžel už mi vybírá lepší fotoaparát,abych nedělala ostudu...

den 244...26.5..léto je tady

27. května 2009 v 22:27 | Marcela |  projekt 365
to ,že jsou venku vedra a pak zase přijde hrůza v podobě bouřek jsem si už zvykla.Ale že konečně po 5-ti letech bydlení v domečku začínáme sklízet plody našeho(manželova) snažení si stále zvykám.A velice příjemně mi to překvapuje.Takže dnešní foto je naše první letošní úrody třešní Burlatu.

den 243...25.5..horko

26. května 2009 v 12:08 | Marcela |  projekt 365
To já můžu,teploučko,napuštěný bazének,spokojené cákající děti...
Voda měla 26 °C..,to se dá.

Dokonce i nemilovnice vody Messi vzala za vděk vodou z bazénu.

den 242...24.5..babiččin oběd a dědečkovo pískoviště

24. května 2009 v 23:04 | Marcela |  projekt 365
Klasická "jednouzačtrnáctdní "neděle v Lukově.Šestnáct strávníků zvládá babička bravurně.Po hlavním chodu, polívce s nudličkama a smaženým králíkem s brambory ,následovaly chlebíčky a samozdřejmě zákusek ke kávě.Výborná buchta s nastrouhanou margotkou.(ten popis je tu záměrně ,ať víte co máte závidět)
Jedna fotka je z kuchyně ,kde se po etapách-po 6-ti jí.
A ta druhá ze dvora.Přímo v tom domě se můj muž narodil.Venku jezdily tanky a nestihli to do porodnice je totiž 68 ročník.
A nakonec pracovní opoledne...
Šikovnej děda z Lukova nám už před rokem připravil klády na pískoviště.Tak se do toho náš dorost konečně pustil.Nakonec nám ho děda ještě pomohl přijet sestavit.Už chybí jen písek...

den 241...23.5..u Marie

24. května 2009 v 10:05 | Marcela |  projekt 365
Na sobotní program jsme si pro zpestřen naplánovali tůru do Černochova.Já mám konečně připevněnou dětskou sedačku na kolo ,a tak jsem statečně šlapala se zátěží,Míša na kol.bruslích a Niky-je vyřešená(jen hudrá,že vozík jezdí pomalu).


U našich jsme popovídali a pak jsme šli hromadně přepadnout mou tetu Marii.Pracovala jako velvyslankyně v Africe v Keni a potom v Zimbabwe.Domů si přivezla nespočítaně soch z krásného černého,nebo do růžova kamene.Na dvoře u mojí už zemřelé babičky,kde jsem jako dítě trávila každé prázdniny vzniká krásná okrasná zahrada s jezírkem a zátišími pro sochy.Jakmile bude hotovo-nafotím.
Chodím tam už ráda,zpočátku když babička zemřela mi tam hrozně chyběla.Chybí mi pořád,ale už na ní ráda vzpomínám a dětem vyprávím,kde jsme si s Haničkou hráli,měli buď cvičky nebo gumáky atd..
Teta Marie je neuvěřitelně velkorysý čloěk-ta by se rozdala.Jen mi včera dostala,když mi na dotaz ,kde jsou skleničky s klidem odpověděla...skoč si pro ní do chlíva.Nejdřív jsem se zarazila,ale pak jsem si uvědomila,že rekonstruují kompletně kuchyň a tak je vše opravdu v bývalém chlívě.


den 240.. 22.5..Mateřské centrum Rybička

23. května 2009 v 14:43 | Marcela |  projekt 365
Úplně náhodou( od Pavla Dušánka )jsem se dozvěděla o otevírání mateřského centra.Je to ve Slaném kousek od holek školy pod záštitou Kolpingovy rodiny,nám známé ze SMA setkání.
Na uvítanou děti lovily rybičky,malovaly na chodníky a házely míčky.Pak se stříhala oficiální stuha(Kryštof jí originálně podběhl a šel si hrát).
No a pak se do docela veliké místnosti pné hraček nahrnulo moc a moc maminek. a dětiček..
Po uklidnění situace,kdy si Kryštof pro jistotu zasedl asi pět autíček si i hrál a maloval.
Byl tam samozdřejmě vyvěšený i řád..25 Kč na vstup pro rodinu,nějaké kurzy a vzdělávání pro maminky.Možnost krátkodobého pohlídání dětí...
Určitě si tam ještě někdy půjdeme se setřenkou Katkou a Aničkou pohrát...

den 239...21.5..rybník u Slaného

22. května 2009 v 13:07 | Marcela |  projekt 365
S ohledem na cenu nafty jsme s Kryštůfkem trávili odpoledne ve Slaném.Ve 12 hodin byla Nikol objednaná na vyšetření k Očařce .Vidí-to je pro mě novina ,a proto může sama řídit elektrický vozík.No hurá ...
A pak Niky spěchala na odpoledku a my šli hledat cestu k rybníku.Je obrovský,v zadní části jsou asi pstruzi...píší tam zákaz lovu.Jde celý obejít.Je to až neuvěřitelné,že po 100 m jste v rušném centru města.
Kryšpín se úspěšně prospal v kočárku,já si četla na dece a pozorovala žábu,volavku,kachny,labutě.
Čas velice rychle utekl a my museli ke škole pro holky a najednou,kde se vzala,tu se vzala bouřka.A já byla s malým dítětem pod topoly u vody.Nehledě na provazy vody,strčila
jsem ho do kočáru pod deku a šupajdili jsme k autu...přežili jsme.

den 238...20.5..objednávací den

21. května 2009 v 10:38 | Marcela |  projekt 365
Nikol si asi vybrala favorita nového el. vozíku a jako by to ten stávající starý tušil,věděl,začala jí zlobit elektronika.
Ráno jsem s Kryštůfkem zdolávala dvě patra Slánské polikliniky a objednávala jí u příslušných lékařů.
Už jsem pozapomněla za těch pět let,co je všechno potřeba.

Nakonec jsme úplně celá rodina vyrazili i na Městský úřad,pozeptat se na důchod(je to v Kladně)a udělat pas.Dávala už i otisky prstů..,to byla švanda ,ale všechna čest úřednicím,byly pružné,ochotné a nic je nezaskočilo.


den 237...19.5..včelička

19. května 2009 v 22:47 | Marcela |  projekt 365
Kryštůfek jim říká pavouci a bojí se jich.Však ho také vydatně straším.
Při státní silnici do Slaného stojí pojízdné včelíny u polí s řepkou.Jsou obdivuhodné,upracované,ulítané.(jsem ráda člověkem)
Máme v břehu dost rozrostlý Skalník,krásně voní a láká včeličky.Snažila jsem se je vyfotit.Ale protože zásadně držím foťák jen jednou rukou,jen jedna fotka je taktak koukatelná.


den 236...18.5..savomanie

18. května 2009 v 21:46 | Marcela |  projekt 365
Víte jak přilákat Wlka s partnerkou???
Stačí koupit zásobu Savo-přípravků a pak v hygienickém prostředí ,odkud jste vypudili 99,99%bakterií čekat a čekat a čekat...
Neodolala jsem v mé Billa prodejně mi prostě uhodilo do očí a už jsem ho měla.
Tak uvidíme,jestli Pat pochopil,co mu Mat vysvětloval a my prozříme.Odpoledne mě rozesmál Kryštůfek.Dostal gumovou želvu od babičky a s takovou vervou se o ní celý den staral!!!.Ještě,že si je nepoplete,to by naše suchozemačka Maruška asi nerozchodila.Dělal totiž s gumovkou kurzy potápění(tvrdil,že želvička pije).
Tu lásku ke zvířatům má určitě po mě.


S návštěvností měla Wlčice pravdu...,trháte mi lidi rekordy,jak chcete vidět ty naše mužský na střeše..

den 235...17.5..antény

17. května 2009 v 22:18 | Marcela |  projekt 365
Tak nás přepojili na digitální vysílání ,a tím nás odpojili od normálního sledování televize.
Jsme závislí na seriálech ,a tak prostě "potřebujeme "dvě televize.Slávek kouká v obýváku na VKV a my holky v pokojíku na Ordinaci.
Tak se muž obětoval ,a jal se zvyšovat a nastavovat tyč k anténě.Motal se kolem toho celý den.Chtěl pomoci na střeše,ale zjistila jsem ,že mám strach z výšek.Tak si musel pomoci sám...
A závěr je ten,že to vůbec nepomohlo...
Asi si pozveme nějakého odborníka,aby nás připojil k civilizaci...
Niky ho jistí zezdola...

Míša se konečně vrátila domů a spí a spí a spí...,pak si pustí PC..

den 234...16.5..Slánské husitské slavnosti

17. května 2009 v 22:09 | Marcela |  projekt 365
Od rána to venku moc slibně nevypadalo.
Nikče snad zabral prášek na alergii a přestala smrkat(hurá).Prudič,taky musí mít všechno...
Ale bohužel, teploměr ukazoval 15 °C.Neodvážila jsem se jí hned tahat do zimy a nebylo kam udat Kryšpína .Moje mamina tam měla bráchovo Míšu s horečkou a Lukovská babi si jela na nákupy do Polska.A tak na starostovský oběd jel Slávek sám.Přivezl mi kytičku.

Večer se oteplilo a tak nás Niky umluvila a nakonec jsme přeci jen do Slaného vyrazili.Navštívili Míšu ve škole a šli jsme do pizzérie na večeři.
A pak jsme se pokochali slavnostním ohňostrojem...

den 233...15.5.bonbon a kapesník

15. května 2009 v 20:42 | Marcela |  projekt 365
Pátek byl opět ve znamení školní asistence.
Miška spala ve škole.Už se mi po ní moc stýská.Ani jsme se neviděly,než jsme s Niky ráno přijely-byla v autobuse do Prahy.Měli v plánu prohlídku i NSR velvyslanectví.
Odpoledne ve Slaném začaly Husitské slavnosti.Bohužel jsme se s Nikčou nezúčastnily,začal jí opuchat nos a tak jsme raději jely domů.
Tento pohled mě vždy dokáže vyšokovat...
Jiná fotka mi byla zakázána...
Pro odlehčení fotka Kryštůfka.Neumí ještě cucat bonbony a tak si ho přilepí na talířek a olizuje.Taky možnost,ne?
Jsme tu dnes večer jen ve třech.Slávek odjel do Prahy-Suchdola na sraz kruhu.Tak doufám,že se moc nezkroužkuje.Máme totiž na zítra pozvání na oběd starostů od Slánského starosty.

den 232...14.5..květen-kvete

14. května 2009 v 15:02 | Marcela |  projekt 365
Že by se podle toho jmenoval??To je vtip,jasně.
Miška se dnes spolu se zájezdem přemisťuje zpět do Slaného.Budou spát ve škole.
Měla jsem návštěvu,Hanka místo práce přijela na kafíčko(to si to tak umí někdo zařídit).Moc pěkně jsme si popovídali,ale všechno o mě ví,čte blog.Tak jsem jen rozšiřovala fakta.Umístila se druhá v prodeji-ve firmě.Je celá já-šikovná.Příště bude určitě první.

A venku je tak krásně...

den 231...13.5..sázíš,sázíme

14. května 2009 v 14:51 | Marcela |  projekt 365
Ne,že bych byla zastáncem pěstování zeleniny doma ve velkém.Ale ,když už tu zahradu máme,a z Lukova dostaneme sadbu,no to by byl hřích nesázet.
Takže 24 sazenic rajčátek je v zemi.Nevím jak se tvářily v noci na těch 5 °C,asi jim byla zima.A ať se holky snaží,budeme je krájet do salátů.
Letos prvně jsem zkusila zasít i lilek.Doporučují ho na gril..Jinak klasika- mrkev,hrášek,cibulka,ředkvičky,pnoucí fazole,slunečnici,okrasné dýně i mega dýně,porek,růžičková kapusta,kedlubny,salát,kadeřábek..
Hrabání v hlíně,to je pro mě relax...
Když na to koukám,tak já skoro pěstuji ve velkém???To bude úrodička

den 230...12.5.. a znova vlaječkáři

12. května 2009 v 20:58 | Marcela |  projekt 365
Pro velký zájem dávám dnes fotku našeho oblíbeného domu s vlaječkama.Visí tam vlajka,kterou jsme museli identifikovat až podle internetu.

Poznáte někdo,kde se pan manžel nachází???

den 229...11.5..Krkonoše a vozík

12. května 2009 v 20:53 | Marcela |  projekt 365
Tak mám doma o jedno dítě méně.Miška odjela na školní družební akci s německými žáky do Krkonoš.Libuje si ,že mají moc pěkné ubytování.A prý je dost honí pěšky po horách.Chudák to moje dítě musí používat nožičky..


Přijel nám pan z Orthoservisu nabídnout Nikče vozík.Nakonec jsme si oproti předchozím předpokladům vybrali i polohování nohou .Nedávala jsem tomu moc naději,ale Nikče se moc líbil.Tak uvidíme...