Září 2009

den 5...30.9..kopřiva

30. září 2009 v 22:33 | Marcela |  projekt 365
Lidová moudrost:

"Kopřivu mráz nespálí "

Ta mě napadla dnes při pravidelné procházce s Kryštůfkem. Venku se dost ochladilo a tak Nikol s námi nechodí.
Nikča si užívá klidu , odeslala úkoly na září a odpočívá před dalším návalem materiálu, který je třeba vtěstnat do hlavy.
Miška už jela do školy, nechce mít moc zameškáno...

den 4 ...29.9..žadoníme

29. září 2009 v 23:04 | Marcela |  projekt 365
Máme štěstí na neuroložku, která náš-Nikol boj o vozík hraje s námi. Dnes jsem byla na Kladně pro složku z VZP. Paní dr. má připomínky k vyplněné žádosti. Není schopná z diagnozy SMAII typu poznat,že jde o nechodící, inteligentní ,stále ještě dítě. Její chyba, nebudeme se rozčilovat ,ani nenecháme Nikču trénovat na mechanickém ,jak doporučuje. Zkrátka jí tam polopatě necháme dopsat co potřebuje. Horší je, že Permobil(vozík) stále není v číselníku a Nikča( zmlsaná) jinej nechce. To fakt nechápu. Nikolka měla vždy problém si vybrat, se rozhodnout(po tatínkovi) má v tomto jasno. Strašně se mění, už to není moje malá holčička a já to beru s povděkem. Tak to má být.
Takže budeme zdržovat a počkáme ,jak dopadne firma Ortoservis u soudu.
To je foto ze zkoušení vozíku...
A takhle se budu vznášet až to dopadne...to pro odlehčení situace, pro Majdu aby se zasmála.´,pro všechny marody a marůdky...

den 3...28.9.. dětská hasičská soutěž

29. září 2009 v 12:10 | Marcela |  projekt 365
V Hřebči na fotbalovém hřišti se sešlo 32 sedmičlenných družstev malých hasičů. Ve Vraným s tím teprve začínáme a tak mi zvědavost nedala se nejet podívat.
Byl to zážitek, teprve 3leťáci vlíkli za sebou hadice, a co jim síly stačili pospíchali k terčům. Po spuštění vody celým tělem směřovali proudnici na terč...:)Samozdřemě za mohutného povzbuzování nás publika.
Starší děti zase naopak již působily velice profesionálně a uvědoměle.
Naše umístění na první pokus dobré..malí...10místo z 18i,a starší 11 z 13ti - tam už byla konkurence lepší.

den 2 ...27.9..posvícení

27. září 2009 v 23:00 | Marcela |  projekt 365
Ráda nazývám věci pravými jmény. Jaképak posvícení. Svítí sluníčko, svítit nepotřebujeme. Já bych to nazvala obžérstvím. Nutriční poradkyně ze včera by neměla radost. Vrchol pyramidy doporučených potravin -plný stůl, a ten zdravý základ nikde.
Zkrátka a dobře, rodina je základ a ten tu byl.
Tak tohle fakt můžu...

den podruhé 1...26.9.Srby-SMAci , SMAčky a SMAčata

27. září 2009 v 22:50 | Marcela |  projekt 365
Řekla bych, že mám věštecké schopnosti, když jsem loni začala s psaním blogu, tak jsem si naplánovala jeho druhý ročník přesně na tento den. Já vím- shoda náhod, štěstí...Ale stejně, krásně mi to vyšlo.
Od rána svítí sluníčko, spěcháme. Hotel Astra je opravdu moc pěkný.
Na setkání potkáváme opakovaně známé tváře, pozorujeme děti, jak strašně rychle rostou. Krása, člověk(já), chrochtá blahem.
Začíná blog přednášek.
Michaelka ,zlatíčko si vzala Kryštůfka a celý den se o něj vzorně starala.
Nikol , co by čerstvá středoškolačka ,postoupila mezi dospělé a šla sledovat přednášky. Od paní docentky Havlové,(kterou známe už vážně hodně dlouho) bylo povídání až neuvěřitelně pozivní. S každým dítětem a rodičem si po skončení popovídala ,ale nikdo asi nevyšel s úpně čistým štítem. Slávek to vydejchal, třeba to bude k něčemu!!!
Nutriční poradkyně mluvila dlouho, snad si z toho Nikol vzala něco pro sebe. Máme i kontakt dále, tak uvidíme.
Sociální poradkyně byla moc bezva. Zjistila jsem, že jsem asi v průšvihu, co se důchodu týče...,zkusím pořešit.
Suma sumárum, na to ,že se v této oblasti už nějakou dobu pohybuji, mám tolik nových vědomostí, kontaktů - k neuvěření. A to opět díky Heleně Kočové a Pavlovi Dušánkovi.
Děti měli svůj vlastní program, skvěle připravené. Kryštůfek byl nadšený, klauni byli úžasní....
Nemohu si pomoci...
A tak musím přiložit fotografickou dokumentaci setkání...
Já a Markéta-Wlčice. Reklama na zubní pastu!!!!(za námi je vidět Diny krmící Klárku)
Další reklama...na šťastnýho indiána.Stále vysmátá Andulka Kočovic..kamarádka
Paní docentka Havlová a manžele Kočovi čekající na oběd.
Všichni pozorně sledují přednášku, jen Markéta se stále směje!!!
Kouzelné zamyšlené děti...(jen malé Wlče se řehní)
Bylo mi tam fakt dobře, tak nashle v Pendolínu.
Ještě jsem zapomněla, potkala jsem ty, co znám jen z blogů- Smajtyho a Diny. Oni fakt existují...
Chyběla mi tu Pavla a Lenka...zdravím.

den 365...25.9..taneční

25. září 2009 v 23:33 | Marcela |  projekt 365
Tak jsem to dokázala. Dokázala jsem každý den sednout a psát a snažit se zachytit náladu dne skrze fotky a slova. Nevěřila jsem tomu ..zpočátku. Baví mě to !!
Budu pokračovat, nemusíte mě přemlouvat, budu pokračovat sama pro sebe. Ještě tento školní rok budu s Nikol doma, tak si čas najdu, co bude dále - uvidíme.

Děkuju Vám, mým čtenářům za ohlasy, za tu stovku přihlášení každý den, za vaše komenty,sympatie i přátelství..

Dnes jsme se v předvečer výletu do Srb na setkání SMAček jely ,jen holky, podívat na taneční. Nikol i Míša tam mají spoustu známých, kamarádů, spolužáků. Nově opravený hotel Grand ve Slaném je bezbariérový. Sice záchod jsme musely odemknout, ale jinak to nemělo chybu. Míša se už těší na příští rok, Nikol mrzí, že ona to nezažije. Co jí na to odpovědět???Všechno" hald" nejde, i kdybychom se rozkrájeli.

Takže vzhůru na další 365 (dárečky mi zasílejte poštou:) )

den 364...24.9..PC-manie

24. září 2009 v 15:58 | Marcela |  projekt 365
Dva PC na čtyři, to ještě vycházelo, ale je nás již pět. Kryšpí objevil kouzlo omalovánek v hracích programech. Za půl hodiny zjistil, co je myš,jak klikat ,jak přejíždět. Měl z toho velkou radost, a moc mu to šlo.
Volala mi naše doporučují neuroložka na vozík, že jí z VZP přišla celá naše obsáhlá složka zpět. Byla dost rozčílená, podle průvodního dopisu od pí ing. nemá Nikol dle diagnozy nárok na jiný el. vozík,máme být rádi, že už nějaký máme ,a už vůbec ne tak drahý ,který jsme si vybrali...Sama iniciativně zkusí vytelefonovat co se dá ,a v úterý tam zajedeme na válečnou poradu, co dále. Asi zkusíme měsíc počkat, jak dopadne Ortoservis u soudu a uvidíme. Nikol jiný vozík nechce, bohužel jsme si vybrali na změnu špatnou dobu a možná ,a to asi nejvíc ,i lidi...

den 363...23.9.. kaštanování

24. září 2009 v 15:28 | Marcela |  projekt 365
Sebrané kaštany trpělivě čekaly až přijde jejich chvíle a stanou se pracovním materiálem.
Jako bodec se mi už po létech zkoušení osvědčil křížový šroubovák menších rozměrů.
Vytvořili jsme čtyři představitele živičišné říše. Kdo pozná???Bude ho blažit dobrý pocit vědomosti...

Večer nám ozvláštnil zážitek s Čikem...takže vyprávím... Čiko, kočka domácí- věk 3,5měsíce, sní čtyřikrát více granulí, než je doporučená dávka-hamoun nenajedený. Zkrátka už není žádné koťátko, ale kus kocoura. Když chce, je na zahradě ,a na povel- mńouknutí ho vpouštím domů,kde má pelíšek,krmení, gaučík, mazlení. V devět hodin je venku již tma. Tak jsem otevřela dveře, zavolala, okamžitě jsem slyšela odezvu- šustění v kytkách- kocour se řítil domů. Bohužel ne sám. V tlamičce si nesl minimyšku. To jsem ovšem zjistila ,až když se uvelebil na Kryštůfkovo hracím koberečku. Naštěstí myška již dodýchala:(. Nastal zmatek, Čiko se přišel pochlubit, já na něj křičela ,ať jde ven, honila ho po kuchyni, přetahovali jsme se o myš...no fuj.
Poučení pro mne, příště dělat vstupní kontrolu.!!
Slávkovi udělal radost, ten si myslel, že překrmený granulový kocour si myší ani nevšimne. Holt geny jsou geny:) (fotit jsem vážně zapomněla)

den 362...22.9..slunečné úterý

23. září 2009 v 8:20 | Marcela |  projekt 365
Konečně naše dny začínají mít systém. Nikol ráno obleču,ona zasedne v pokojíku ke stolu a učí se. Kryšpí už pochopil, že jí nemá rušit a vystačí si se mnou uklízející, vařící maminou. Nikča chce občas konzultovat, co si myslím o této otázce, nebo hledáme správnou odpověď na netu. Je fain mít vás kámošky, co umí řešit rovnice...jsou tu tací ,kteří si jen tak počítají...díky Leni za pomoc. Už dostala úkoly na celý rok .
Miška přijede ve čtvrt na čtyři autobusem a pak si dáme společné kafíčko a jdeme ven.
Dny mají svůj řád a klid. Rýmy jsme se již zbavili a užíváme si krásného babího léta..

den 361...21.9..čekání na Ježka a sklízení dýní

21. září 2009 v 20:16 | Marcela |  projekt 365
Zdravotní pojišťovna s námi zatím velmi úspěšně hraje hru na zdržování. "Panježek" se nahlásil na odpoledne,volal ze skrytého čísla v pátek ,ale bohužel nedorazil. Že by se omluvil, vždyť my na něj čekali celý den. Mám pocit,že nás VZP staví do pozice prosebníka. Vůbec nevím ,co dál ,s firmou Ortoservis to vypadá špatně, vozíky již nejsou ani v číselníku.

Kryštůfek stále úspěšně kolem sebe prská bacily. Na Nikču za zavřenýma dveřma křičí "sem nemocnej ,nemůžu k tobě". Nikol bude za chvíli trpět samomluvou.
Odpoledne bylo venku krásně a tak jsem se pustila do sklízení mých obr dýní. Na jaře jsem drobet popletla pytlíčky se semínky a letos nemám žádné okrasné dýně, za to gigantů habaděj...Ale fotí se krásně.

den 360...20.9..oddělené děti

20. září 2009 v 22:52 | Marcela |  projekt 365
Doba viróz a rým opět nastává - bohužel.
Míša již překonala to nejhorší, od středy je doma a léčí se. Bohužel předala štafetu Kryštůfkovi a tak trochu i mě. Snažíme se Nikče vyhýbat jak jen to jde.
Na procházku jsme šli jen s Kryštůfkem, holky si udělaly svůj program.
Počasí bylo opravdu nádherné a podzim v přírodě se začíná vybarvovat...
Cílem procházky bala skála v Práči ,na které jsou vyryté symboly - kalich a nápis PRAVDA VÍTĚZÍ.
S Nikčou to zde není přístupné.
Všude skály, padlé stromy...zkrátka divočina.
Muž mi ukazoval místa, kam si jako dítě chodil hrát. Moc bezpečné mi to nepřipadalo, zázrak ,že přežil do dospělosti...

den 359...19.9..brambory a dožínky

20. září 2009 v 22:21 | Marcela |  projekt 365
Každoroční povinnost ...vybírání brambor. V naší dooost velké rodině -událost,při níž se všichni sejdeme. A tak jsme v počtu 11 lidí zaútočili na bramborové pole. Po třech hodinách ve sklepě skončilo 68 pytlů.Krásné počasí, dobrá svačina...
Díky bleskové akci jsme mohli odpoledne jet do vedlejší středisové obce Peruce
na Krajské dožínky. Tuto slavnost pořádali již podruhé.
Obec Peruc můžete znát z pověsti o Oldřichvi a Boženě..té co prala prádlo..
Program byl velmi pestrý. My samozdřejmě zahájili prohlídkou zemědělské techniky ,té nejnovější i hodně staré historické.
Tento kombajn má na sobě datum výroby 1968.To bych řekla,že manžel ,ač také tak stár vypadá lépe.
Pro děti kolotoče,hrací koutky, skákací trampolíny.
V zámeckém parku předváděli své svěřence sokolníci a historický šerm nás vážně bavil.

den 358...18.9..koupel

19. září 2009 v 23:03 | Marcela |  projekt 365
Vzhledem k velikosti Nikči neustále zkoušíme vylepšovat styl koupání- sprchování. Momentálně nám vyhovuje lehátko zakoupené ve Scontu. Bohužel trubková konstrukce není stavěná na neustálé vlhko a tak nám pomocník trochu rezne.

den 357...17.9..Slávek má narozeniny

17. září 2009 v 23:31 | Marcela |  projekt 365
Před 41 lety v 17.30 se narodil můj manžel. Psal se tehdy rok 1968. Do porodnice to nestihli,tudíž má opravdu rodný dům...kolik z nás to má. Po cestě do porodnice -sanitkou potkávali protijedoucí tanky. Nebyla to jednoduchá doba.
Zkrátka a dobře- jsem ráda, že ho mám. I po těch 18 letech manželství ho mám moc ráda. Vážím si ho za to ,jak vše zvládá .A hubuju ho ,že se přepíná, ale to je vlastně ode mne sobeckost- chci,aby mi dlouho vydržel.

Na oslavu jsme jeli do restaurace na večeři s manželovo rodiči. Jen marodnou Mišku jsme nechali doma. Ta si pouštěla v pokojíčku historické videokazety ze života naší rodiny..

Foto je ilustrační,zapomněla jsem fotoaparát doma..

den 356...16.9.výlet do Prahy

17. září 2009 v 23:23 | Marcela |  projekt 365
Už dlouho jsem se nezmiňovala o léčbě Míši..Nechci to zakřiknout,ale třetí gynekolog v Motole snad konečně přišel na ten správný koktejl hormonů a namíchal jí dávkování na tělo. Snad to bude už lepší a nebudeme jí zase omdlévající bez krve odvážet do nemocnice na transfuzi.
Vzali jsme s sebou prvně i manželovu maminku, a to z toho důvodu, že ještě nikdy, NIKDY nebyla v Ikee. To nešlo pochopit...Tak jsme ji provedli, vše ukázali. Dost jí bolely nohy,ale byla spokojená. Bohužel Míša nám během dne začala odpadat ...zimnice,rýma. Je odložená v podkroví,nosím jí jen jídlo a pití a spí a spí...
Kryšpí únavou usnul v košíku na autíčku k svátku.

den 355...15.9. na kaštanech

15. září 2009 v 18:12 | Marcela |  projekt 365
Tatínek chodí na noční.Sekají kukuřici na směny ,aby co nejrychleji naplnily žlab a vytvořili si tak kvalitní krmení.
A tak vyjímečně šel s námi na procházku.Dnešním cílem byly dva Jírovce na městečku,jak se místně říká návsi naší vesnice-městce.
Kaštánky jsou krásné-hladké,hnědé.Kryštůfek měl z nich velikou radost. Zítra budeme vyrábět zvířátka...
Nikol se učí, hledáme poradce na matematiku. Narazila na jeden příklad ,kde jí stále nevychází zkouška. Počítá to stále dokola.

den 354...14.9..škola- hurá

14. září 2009 v 16:00 | Marcela |  projekt 365
Tak v poledne konečně dorazil studijní materiál z Nikol střední.
Přišly učebnice,namnožené materiály ke každému předmětu. Má jich dvanáct.Na každý měsíc má z každého jednu lekci,připravené tiskopisy na domácí úkoly.Pročítala jsem si již některou část,vypadá to propracovaně, promyšleně. Víc toho zjistíme na setkání...
Nikol se do toho hned pustila a začala se prokousávat Hospodářským zeměpisem na září...
Mám z ní radost ,jak je pečlivá a budu jí zdatnou asistentkou připravenou podávat potřebné učebnice..

den 353...13.9..neděle fotbalová

14. září 2009 v 15:43 | Marcela |  projekt 365
Teploměr za okny ukazuje pouze 16 °C. Po výborném obědě u babi v Lukově -kuřecí řízky s bramborovým salátem, odpoledním odpočinku , vyrážíme trochu vyvětrat. Nikol zůstává doma,nechceme riskovat prochladnutí. Vranští fotbalisté postoupili do A skupiny.A tak jsme s neuvěřitelným zájmem sledovali zápas,který nakonec pro nás nedopadl .Ale kopaná to byla pěkná.
Byla jsme z tribuny tak zmrzlá,že mi pomohla až horká sprcha.
Pohled na nevlídné nebe.

den 352...12.9..oslava na Marii

13. září 2009 v 15:56 | Marcela |  projekt 365
Jsme pozvaní na jednu mega oslavu-2let,30let,svátku a nakonec oznámení nového těhotenství. Lidí se sešlo nespočítaně .Káťa to měla vše skvele připravené,stoly se prohýbaly pod talíři pochoutek. Kryštůfek si s Aninkou moc pěkně hráli.Sice rozkramařili celý pokojíček... Já si s Hankou popovídala,sledovala cvrkot kolem,zkrátka klídek pohoda..Mišce jsem domluvila-pokud bude třeba doučo na matiku.
Takže vše nej všem oslavencům ,krásné miminko v dubnu ,a už se těšíme na další oslavu....my přijedem...
Sice mají byt v patře krásnýho starýho městskýho domu, ale silní chlapi Nikol s mechaničákem chytí do teplejch a už stoupá.A Nikol je kupodivu ochotná na něm sedět.
Autorka fotografie vynechala to hlavní...narozeninový dort.

den 351...11.9..dvojčata

13. září 2009 v 15:45 | Marcela |  projekt 365
Jsem doma. Na tom není nic divného, jen si na to musím zvyknout.Od okamžiku, kdy Nikol nastoupila do první třídy základní školy jsem neustále pendlovala mezi domovem a školou.Nakonec se mi to povedlo tak skloubit,že jsem zvládala i chodit do práce. Deset let života podle režimu školy,doma příprava ,plus pomoc s úkoly a najednou ...volno.Ještě jsem to nevstřebala.

Večer jsme sledovali americký film o atentátu na dvojčata a vyprošťování policistů. Miška už spala,ale Niky koukajíc s námi ,mi překvapila poznatkem,že si to vůbec nepamatuje. Jen ten dojem,že jsme neustále seděli u televize a brečeli. A jako malé dítě hodnotila ---si to znovu postaví,né???