Říjen 2009

halloween

31. října 2009 v 20:28 | Marcela
Klasická tradice, která se velice brzo uchytila i u nás...

den 36...31.10..koncert v kostele

31. října 2009 v 12:58 | Marcela |  projekt 365
Ve vedlejší vísce ,v mého muže rodném Lukově ,jeden nadšený operní pěvec uspořádal koncert v kostele.

Vystupoval zde operní pěvec vlastnící v Lukově chalupu....Michal Mačuha, a jeho kolegyně Barbara Slezáková. Zazpívali asi třináct písní, při některých se kostel téměř otřásal v základech-sílou hlasu. Oba pěvci byli velice sympatičtí a usměvavý, zkrátka předávali nám tuto pozitivní energii,kvůli které na takovýto koncert člověk jde. Nejsem obdivovatelkou opery, ale toto mě přímo nadchlo. Návštěvnost byla minimální, vstupné nulové.
Dle slov pana Mačuhy by se koncerty mohly opakovat. Chtěl by případné vybrané vstupné věnovat na opravy kostela.
Ráda bych s sebou vzala příště i holky, možná i "kulturychtivší W".Jen by to chtělo trošku teplejší počasí...
Kostel je několikrát vykraden. V současnosti není co odnést. Stěny jsou pouze plné pavučin a prázdných skob.

den 35...30.10..dušičky

31. října 2009 v 12:38 | Marcela |  projekt 365
Michalka si užívá podzimní prázdniny, já od rána protáčím pračku, protože venku svítí sluníčko a tak chci využít jeho pomoci.
Odpoledne jsme se s Kryštůfkem vydali na okružní jízdu po hřbitovech rozvést věnečky a zapálit svíčky. Tofí se divil, kolik máme "umřenej babiček". Prohlížel si fotky a zdravil malé děti. Takové smutné hrobečky jsou na každém hřbitově... Pro mě to má své kouzlo, rozsvícené svíčky, vzpomínky, chvilky klidu..

den 34...29.10..spolužáci

29. října 2009 v 18:11 | Marcela |  projekt 365
Dnes naposledy jedeme směr Žatec. Až do února budeme fyzicky doma a s učiteli komunikovat jen mailem. Nezávidím jim to. Rozsah a obsah učiva je značný, ale co by člověk čekal od střední školy,že. Každý profesor jim nadiktoval své požadavky, prošel s nimi učivo ...no prošel je asi nadnesené.. .Strávil s nimi dvě vyučovací hodiny. Takže máme popsané sesity, rozdané úkoly,povinnou četbu, nakoupené desky a už jen to vše vypracovávat a učit se,učit se, učit se.
V únoru jí čekají testy a zkoušení.

den 33...28.10..2BOBULE

29. října 2009 v 17:59 | Marcela |  projekt 365
Dnešní sváteční den jsme ráno jely opět s Nikčou do Žatce do školy. Zvládáme dojezd za 45 minut.
Další profesoři na dálkové studenty valili své požadavky. Já zdatně sekundovala Nikče,podávala a zapisovala. Celkově mají dvanáct předmětů, z toho dva jazyky.
Na večer mamča koupila lístky do kina na 2BOBULE.Naše ,složitým obdobím procházející ,mladší dcera si moc přála je vidět. Tak jsme si udělali výlet, popovídali a nasmáli jsme se dosytosti. Miška byla filmem moc nadšená a to její nadšení přecházelo na nás.
Nikol je vždy večer utahaná jak kotě a chodí brzo spát.

den 32...27.10..poprvé na střední

27. října 2009 v 18:55 | Marcela |  projekt 365
Jsou okamžiky, kdy je "na zabití", jsou chvíle,kdy bych jí láskou snědla. Naše středoškolačka. Dnešní den byl dalším mezníkem. V 6.30 jsme vyrazily spolu s Nikol směr Žatec... Nastudovaná cesta z mapy.cz dobrá do okamžiku zákazu vjezdu do předpokládané odbočky. Můj dobrý orientační smysl nás nakonec úspěšně dovedl až před školu a ještě s časovou rezervou. Máme to z domova 45 minut.
Vstup do školy s plošinou,profesoři usměvaví.
Já tam vystupovala co by asistentka,stále mě chtěli zkoušet...maturitu už fakt mám,znova bych do toho nešla. A tak jsem se sklopenou hlavou pouze rychle psala zápisky...

Nikča je šikule ,z ČJ má samé jedničky. Má toho fakt dost...Podobá se to systému vysoké školy. Pouze ty přednášky jsou psané a zápočty mailem.
Takže dnes měla ekonomiku, český jazyk a dějepis...
Michalka si to doma sama užila, uvařila si lívance a pak hlídala i brášku.

den 31...26.10..kultura s Wlky,aneb Máchův Máj

27. října 2009 v 18:35 | Marcela |  projekt 365
Nikol zdatně odkašlávala celý den,jen aby mohla s námi. Kulturní znalci nezklamali. Klasická báseň přednesená Bárou Hrzánovou byla velice poutavá. Hodina dvacet jejího bravurního,chvílemi i úsměvnému přednesu utekla velice rychle.
Líbil se nám i celý Chaberský statek. Celá budova byla nádherná,krásně zrekonstruovaná. Vstup do budovy byl výborně prolustrován panem Vlčkem.Takže výtah byl dost velký a dokonce i fungoval.
Po skončení vystoupení jsme si celý objekt prohlédli.
Po menších problémech se vstupem do restaurace(W razantně zasáhla) jsme si nakonec ještě dali i pozdní večeři. Byla výborná.Nálada ,slušně řečeno, bujará.Kdo zná W ,umí si představit její černý humor.

Celou cestu domů z Prahy jsme si vyprávěli, holkám i nám dospělým se divadlo moc líbilo. Herečka má neuvěřitelnou paměť.Mám jí co závidět..

Perlička na závěr...ještě před příchodem ostatních diváků Slávek propadl na chodbě židlí...

den 30...25.10..klid v lese

25. října 2009 v 21:30 | Marcela |  projekt 365
Dnes je to již devátý den nemoce ...Uvařila jsem rodině supr oběd,upekla koláče a po odpoledním odpočinku jsem vyrazila sama do lesa. Je to můj největší relax,sama v lese...Listí už je vážně opadané ,krásně mi šustilo pod nohama. Sice trochu sršelo,ale tím jsem si nenechala pobyt v přírodě otrávit. Je to super na dvě hodiny přestat vnímat ty naše obyčejné starosti,ale jen tak se procházet po cestičkách a...vymýt hlavu. Domů jsem přinesla mech,žaludy,listy a udělala na stůl podzimní dekoraci. Žádné houby jsem nenašla, ale to nebylo účelem.
Nikče je snad skutečně lépe. Sice stále trošičku pochrchlává,ale doufá že bude zítra i divadlo. Také nás nahání ze střední škola,od úterý má Nikča soustředění...moc se těší.

den 29...24.10..bez Kryštůfka

24. října 2009 v 20:44 | Marcela |  projekt 365
Neuvěřitelně prázdný dům. Michalka se teprve v poledne vrátila od kamarádky a Kryštůfka si tatínek vzal s sebou k našim. Betonují stropy .Je tam parta mužských,to se mu líbí.
Venku se ráno po dlouhé době ukázalo sluníčko,hned je svět veselejší.
Niky mě už vážně štve, stále není úplně zdravá. Je nepříjemná,což chápu,také jí to neustálé chrchlání unavuje.
A tak peru, žehlím,uklízím. Co bych tak jinak mohla. Od Nikči se nemohu vzdálit, občas potřebuje položit,aby se jí lépe dýchalo..

den 28...23.10..mám dost!!

23. října 2009 v 15:58 | Marcela |  projekt 365
Příští týden máme v plánu divadlo i školu.Jsem zvědavá, jak to dopadne. Tak nějak se to komplikuje!!! Nikče stále není lépe, nebo jen o trošičku, protože se k problému se zahleněním zase přidaly i ženské bolesti. A to jí teda bohužel na chuti k jídlu nepřidá.
Náladu mi zvedl telefonát s Wlčicí....díky!!!
Díky Vám všem, co na nás myslíte!!

den 27...22.10..bezpečná myčka a Hanička

23. října 2009 v 15:47 | Marcela |  projekt 365
Již v deset ráno mě překvapila svou brzkou návštěvou Hanička. Přivezla Nikče nová antibiotika ,ale také hlavně rozptýlení a popovídání. Probrali jsme snad všechna témata od psů přes děti,tchyně...atd. Je to moc příjemné občas se potkat...
Nikče je STÁLE stejně.A už nás to přestává bavit. I Hance předvedla svůj dusivý záchvat, kdy by slabší povahy již volaly RZ.
Kryštůfek chce dělat všechno jako já(což je normál).A tak neustále pobíhá s hadrem a něco otírá. Nikolce umývá vozíček s tím,že je BEZPEČNÁ MYČKA. Tak nevím, jak mám zase tohle chápat???

den 26...21.10..na prášky

21. října 2009 v 22:26 | Marcela |  projekt 365
Jsem z toho.
Nikol bere prášky už pátý den a neustále se nelepší. Naopak dnes chvílemi z dvoutaktu jsme byli úplně beztaktu. S vděčností jsem svírala v ruce ambuvak a očekávala věci budoucí. Nikol byla podivuhodně klidná, já ne!!!
Vždy to ustála a ten "hnus" se nakonec uvolnil a dostal ven...
Tak snad už zítra nastane obrat k lepšímu!!!

K pózováním s ambuvakem jsem ji zcela nedemokraticky přinutila, ať z toho taky něco máte...

den 25...20.10..třídní schůzka

20. října 2009 v 22:55 | Marcela |  projekt 365
Tak jsem se dočkala. Míša měla prvně ,co je na druhém stupni základní školy ,třídní schůzku. Takovou tu klasickou,kdy třídní učitelka promlouvá k rodičům...téma chování. Moc jsem si to užila,Miška je celou základku bezproblémové dítě, ale na tř. schůzky chodím, by ta učitelka věděla, že mám zájem o dceru:-) A tak jsem sev klidu kochala pozorováním ostatních zákonitých zástupců a sledovala jsem ,jak už lítají, byť hypoteticky, facky vzduchem.
Sice už ta můra chytla z chemie dvě čtyřky,v zápětí si je opravila jedničkama,ale je fakt,že jí známky neřeším..proč by?Jsou její...,já už to mám naštěstí za sebou!!!
Ale to byla organizace. Kryšpího jsem vlíkla s sebou,Míša na nás čekala a před školou a hlídala ho. Doma maroda zaštiťoval tatínek a já jí prudila telefonáty,jestli je vše OK..bo znám tatínka.
Nakonec jsme zvládly s Miškou i výměnu knížek v knihovně.
Dokonce jsem i nakoupila celozrný chléb a pečivo, to tu u nás v miniobchůdku nemají:(.

Nikol je celkem v poho,ani lepší,ale ani horší.Je ,jak sama říká, jak starý Wartburg.Překvapilo mě ,že si tento dvoutakt pamatuje...
Čikoušek nám pěkně roste a vůbec nechce pózovat na focení...,ale krásně přede!!

den 24...19.10. Michaelka

19. října 2009 v 17:46 | Marcela |  projekt 365
Shodou náhod, nebo osudem mají naše děti zajímavá data svátků.Kryštof 18.9.,Míša 19.10.,Nikol 20.11.-zkrátka připočti jedna ,do měsíce a do dne.Takže další dítě buď Petruška,nebo Natálka...aby nevyčuhovalo z řady.
Dnešní den patří Michaelce.

Je to moje zlatíčko, které zrovna prochází tím strašně složitým obdobím dospívání. Někdy mi je jí až líto,ale pomoci jí nemohu, musí si to odžít sama. Ve světlých chvilkách vzájemného souznění je skvělá, dokáže mi moc pomoci,podpořit. Přeji jí,aby byla v životě jen šťastná,ať už si vybere školu jakou chce. Aby potkala v životě opravdu dobré kamarádky po kterých tolik touží, a samozdřejmě jí přeju veeeelikánskou a šťastnou lásku.

Nikča celý den smrká a chrchlá. Poctivě polyká prášky,zkrátka-spolupracuje. Doufám,že jí to vydrží.Není to ani lepší,ale ani horší!!!
Kryštof stále chrchle.
Já uklízím.

den 23...18.10...Ježíšek

18. října 2009 v 23:13 | Marcela |  projekt 365
Na půdu jsme před pěti lety nastěhovali lecos. Po třech letech jsme dostavěli náš bezbariérový dům. Bylo to hektické období ...Mezi krabicemi se svatebními šaty jsem našla dopisy pro Ježíška. Každý rok ho holky psaly a dávaly na balkon.Vždy byly překvapené,že tam ráno nebyl.
Dopisů a obrázku je plná krabice. Tento mi speciálně pobavil. Niky si chudák tu panenku na vozíčku přála každý rok a my jí nikdy nesehnali a tatínek nedostal nervi(y),a vůbec myslela na nás všechny.
Při zápisu do první třídy jsme nečekali,že celou základku zvládne psát sama apřinutí ty své prstíčky k poslušnosti. Vyfotila jsem její způsob držení tužky..,píše miniaturní písmenka,ale píše SAMA.

Antibiotika jíme stále,naštěstí nemusí ležet,odkašlává, hlídáme ji...
Tak snad už to bude dobré, snad jsme TO zachytili v počátku a ustojíme to doma a bez komplikací.
Děkuju vám za komenty::)

den 22...17.10..už zase?

18. října 2009 v 22:59 | Marcela |  projekt 365
Včera jsem si tak pěkně vzpomínala...,že by?
Každý z nás má podvědomí, které ví dříve než my.
Ráno už Nikolka zahlásila s výčitkou v očích..je mi divně,sedělo jí to na hlasivkách a klesalo a klesalo..
Nikol už VÍ. Máme doma preventivně antibiotika, protože zákonem schválnosti je vždy potřebujeme v sobotu. Statečně polyká velké tablety Augmentinu. Způsobují jí žaludeční nevolnost(než ho dá do pusy -opakuje si...pomáhá mi to,pomáhá mi to), je skvělá!!!Dáváme i probiotika.
Byly zase slzičky...,je chytrá,je velká, jak sama říká-nechce umřít. Mám jí za to ráda. Sundala ze mě zčásti tíhu zodpovědnosti za rozhodnutí. Přesto s prvním zachrchláním vždy přichází i pláč. Nedivím se jí, brečím taky.Je to strach?beznaděj?

Z nervozity jsem se pustila do generálního úklidu dlouho neudržovaných prostor naší půdy.
Nakonec jsem i uklidila truhlíky. Dle návodu kamarádky jsem fuksie i pelargonie dala
bez hlíny s oklepanými kořínky do igelitových pytlů a zakopala do hromady kůry,která čeká na konci zahrady až přijde její čas.Prý tak skvěle přečkají zimu...uvidíme. Snad je zjara najdu!!

den 21...16.10..vzpomínky

16. října 2009 v 18:54 | Marcela |  projekt 365
Dnes jsem se konečně dostala k tomu, abych zajela za babičkou na hřbitov. Ve středu by měla narozeniny...u nevím kolikátý. Nikdy jsem na hřbitov nechodila tak ráda, jako právě za ní(děda promine). Však nás to taky s Haničkou naučila. Celé dětství ,každý týden o prázdniny ,nás tam hnala ,na kárku naložila bandasky s vodou,do kýble nastříhaný kytky. Později jsme jí vždy na dušičky vozili na hřbitov na Pátek, kde měla rodiče. Byla to taková tradice, která se mi vlastně líbila.Uvědomuju si až dodatečně. Zapálila svíčku ,položila věnečky a pak hodnou chvíli stála a koukala, nechápala jsem. Dnes to dělám také, stojím a vzpomínám. Vím, že než zemřela, vše jí moc bolelo. Byla jsem ráda,že už se netrápí. Bude to o vánocích už pět let, svět je hodně jiný ,než si ho pamatuje. Rodina se rozrostla o další děti .Babička byla moderní, vím, že by se jí změny líbili.
Poslední fotka s Michalkou..
Nikolka po babičce zdědila barvu očí.Já snad její vitalitu,protože tu jen tak něco neporazilo...

den 20...15.10..světlo

15. října 2009 v 19:28 | Marcela |  projekt 365
Od rána mě pohled z okna mírně překvapuje. Poletuje sníh a fouká fujavice,fuj.. Ještě že bydlíme v nížině, na horách mají i 70 cm sněhu - tak to fakt nemusím. Pro nás je vůbec zima spojená s nudou , chřipkama a dlouhými večery.Bývám vděčná za tu nudu..Zajímavé je se podívat, co bylo loni??Krásně svítilo sluníčko a já chodila s Nikčou na procházky.
Dnes v noci jsme měli malé cvičení pohotovosti...Nikče spustil alarm hlídací dýchání. Strhla jsem zcela určitě rekord "zoufalých matek na krátký běh". Slávek byl zcela dezorientován a utíkal seštelovávat alarm na domě. Naštěstí šlo jen o planý poplach, ale celý dům byl v 3:30 na nohách.Což se nejvíc líbilo Kryštůfkovi.
Jinak se rýma nehorší, ale bohužel ani nelepší..
Potřebuju k životu světlo a tak denně zapalujeme vonnou svíčku...

den 19...14.10..veletrh

14. října 2009 v 23:00 | Marcela |  projekt 365
Dvojice marodů se drží stále při stejném. Tofík kašle a večer mi připadalo ,že je nějaký osypaný(nebo vidím, co není). Nikolka smrká jako o závod. Nos má červený, oči opuchlé, ale nekašle..Halejuja A tak jsme po o povolaly babičku ze zálohy na hlídání.

A pak vyrazili na Kladno na konanou akci "Veletrh středních škol". Další naše dítě se chystá opustit základní školství a dokončit tak povinnou školní docházku ,a opět budeme řešit- kam s ní. Nabízejí se jí dvě střední ve Slaném a docela se mi zamlouvá i v Ruzyni, tak uvidíme.

Dnešní fotku na blog jsem chtěla ulovit na veletrhu, ale velice mě pobavila Míša svým komentem, když jsme za ní přijeli...viděla nás z okna spolu s kamarády a moc se jí líbila tatínkova čelenka,no zkrátka se mu smála. A tak jsme nelenili a zajeli do nákupního centra zakoupit pokrývku hlavy,ktrá snese kritiku ..náctiletých.
Věříte tomu,že se nechtěl nechat dobrovolně vyfotit???

den 18...13.10..domácí vězení

13. října 2009 v 21:56 | Marcela |  projekt 365
Od rána vařím čajíčky, podávám kapesníky. Kryštůfkovi jsem udělala cibulovou medicínu na kašel.
Nikolka se drží pouze s rýmou.
Kryštůfkovi se přidala k večeru i teplota,tak vytáhnu bednu s léky a budu ty naše marůdky zase opečovávat.
Večer se naši chlapi pustili do sestavování komody.